Bezmléčná holandská omáčka

Holandská omáčka je jednou ze základních teplých omáček, hodí se k vařené zelenině, vejcím (např. ke ztracenému vejci a špenátu do english muffinu), rybám a také ke světlejším druhům masa. Použitými surovinami i postupem přípravy nejde o nic složitého, chce to jen trochu trpělivosti. Vyšla jsem z receptu uveřejněného v kuchařce The Silver Spoon, původně jsem místo másla používala bezmléčný bio margarín Alsan. Vzhledem k certifikaci a mé občasné nepříliš velké spotřebě jsem černé svědomí z obsahu palmového oleje neměla. Přirozeně nasycené tuky za zlo nepovažuju, nicméně rafinovaný palmový olej z jakéholiv zdroje může obsahovat rakovinotvorné látky. Pokud tedy chcete palmový a řepkový olej vynechat, mělo by fungovat i ghí (přepuštěné máslo, tedy bavené bílkovin, laktózy a vody). A pokud můžete máslo, samozřejmě ho použijte, chutí i s ohledem na zdraví je nejlepší a vhodné i při nízkosacharidové stravě.

Suroviny

  • 3 žloutky
  • 200 g másla, ghí nebo kvalitnějšího margarínu (např. bio Alsan)
  • šťáva z poloviny citrónu
  • nerafinovaná mořská sůl

Postup

Máslo či margarín nakrájejte na kostky o hraně velikosti přibližně 2 cm a nechte změknout. V malém kastrólku důkladně rozšlehejte žloutky se 3 lžícemi vody.

Kastrólek umístěte do těsně pod bodem varu udržované vodní lázně (nebo, pokud už omáčku umíte, tak kastrólek se silným dnem rovnou na plotýnku vařiče zapnutou na co nejnižší výkon) a postupně po kouskách vešlehávejte změklé máslo nebo margarín. Další kostku přidejte, až když se ta předchozí rozpustí.

Omáčka bude postupně během přidávání másla či margarínu, míchání a opatrného zahřívání houstnout, bude to trvat asi 15 minut. Dejte pozor, abyste omáčku nepřehřáli, srazila by se. Kastrólek se zhoustlou omáčkou vyndejte z vodní lázně (sundejte z plotýnky), vmíchejte citrónovou šťávu a holandskou omáčku podle chuti osolte. Ihned ji podávejte.

Sdílet: