Jak vypěstovat šťavnaté velké maliny

Maliníky už jsou v zemi. Jak teď z nich sklízet velké maliny v hojném počtu? Cílem je mít nejen dostatek chutných sladkých malin během léta a podzimu, ale naplnit jimi i mrazničku. Pokud vás sázení maliníků teprve čeká, mrkněte do předchozího článku na pár základních rad. S výběrem odrůd vám pomůže článek pana zahradníka Trejbala s přehledem odrůd malin, malinoostružin a černých malin podle barvy, doby sklizně a trnitosti.

Pokud pěstujete maliníky na vhodném místě a neskolí vám je žádná choroba (ufff, zatím mám štěstí), k úspěšné sklizni velkých malin vám postačí tři jednoduché kroky – správné prořezávání, dostatečná zálivka a kvalitní hnojení ve vhodnou dobu.

… ” bod první – jak prořezávat maliníky ” …

Maliníky plodí buď na loňských neboli jednoletých výhonech a nebo na letorostech. Podle toho rozlišujeme jednouplodící a dvakrátplodící typy. Způsob jejich řezu je odlišný.

Dvakrátplodící neboli také stáleplodící odrůdy maliníky se označují jako remontantní. Mohou plodit jak v červnu a červenci na jednoletých výhonech, tak i od srpna až do prvních mrazíků na letorostech. První sklizňové období není tak výnosné, nemusíte ho využít. Veškeré pruty pak někdy během zimy až počátku jara uřežete až u země. A do srpna, než začnou plodit maliníkové letorosty, sklízíme jiné drobné ovoce, jako jsou jahody, kamčatské zimolezy, muchovníky a rybízy.

Avšak pokud si chcete užívat malin už od června, budete stříhat remontantní maliníky stejně jako ty jednouplodící. Pokud máte oba typy, alespoň nemusíte řešit, které jsou které. O oboje se postaráte úplně stejně.

Maliníkové houští s vysemeněným slézem

Stejným způsobem jako jednouplodící maliny se řežou i malinoostružiny a černé maliny. Nicméně ty je třeba vyvazovat, například k silnějším dlouhým tyčkám zapíchnutým do tvaru písmene X. A neobrážejí z kořenů jako klasické maliníky. Na jejich množeni ale nemusíme rezignovat, s úspěchem lze použít hřížení.

… ” co tedy s jednoletými výhony a letorosty ” …

Jednouplodící odrůdy maliníků kvetou a nasazují plody výhradně na jednoletých prutech a s tím musíme počítat. Plody z těchto v předchozím roce vyrostlých výhonů sklízíme přibližně od června do července až srpna. Pruty během této doby zdřevnatí. Po odplození je u země ustřihnete a odstraníte. Nebojte se, od letorostů je poznáte velmi snadno. Loňské výhony jsou skoro celé hnědé a suché, letorosty se ale nádherně zelenají.

Staré, jednoleté, pruty můžete odstraňovat hned po konci jejich sezóny, nebo klidně kdykoliv během podzimu, zimy a brzkého jara. Já volím dobu hned po odplození, maliníkové křoví se prosvětlí. A u remontantních malin se pak snáze sklízejí plody z letorostů.

Po shození listů pak během zimy nebo zjara protřídíte a zakrátíte letorosty. Z těch výhonů budete od června sklízet plody. U starších rostlin ponecháte 6 až 8 zdravých silných prutů. U mladých rostlin budete rádi za 3 ucházející. Ostatní výhony, hlavně ty slabé a pokroucené či nemocné, bez milosti u země odstřihněte.

Zastřižené maliníky v předjaří

Na přesné době prořezávání nesejde, stačí, aby rostliny byly ve vegetačním klidu. Nemají už zelené listy a ještě jim neraší nové. Avšak důležitá je výsledná délka prutů. Moc krátké a získáte sice velké maliny, ale v malém množství a špinavé od hlíny. Moc dlouhé výhony a malin poroste hodně, nicméně velmi drobných. Neuděláte žádný zástřih a maliníky nejspíš nepokvetou vůbec.

A jaká je ta správná délka výhonů, aby se další rok malinové keře obsypaly spoustou velkých malin? Metr nepotřebujete, zastřihněte je přibližně na 1 až 1,5 metru, tedy někam po váš hrudník.

… ” bod druhý – kdy a jak moc maliny zalévat ” …

Uvidíte podle počasí. Udržujte hlínu okolo maliníků pod povrchem vlhkou. Když neprší, zalijte je alespoň dvakrát týdně, ideálně ráno. A to pořádně, do plného nasáknutí zeminy, až z ní bude skoro bahno. Pokud slunce řadu dnů vyloženě praží a malinové keř jsou ještě řídké, asi je budete muset dodat vodu každý den. Velkých malin se v suché půdě nedočkáte. Nezapomeňte zalévat maliníky z té strany, kam chcete, aby se rozrůstaly. Jejich kořeny se táhnou za vodou.

… ” a poslední bod – hnojení ve správnou dobu ” …

Maliníky jsou náročné na živiny. Ale i v chudých půdách sklidíte krásné velké maliny, když to křoví řádně pohnojíte. Každý rok jim do jamky k rostlině, ve svahu nad rostlinu) dopřejte pěknou dávku přírodního hnojiva. Hodí se skoro jakýkoliv organický materiál, hnůj, zkvašené slepičince, kompost nebo třeba Přírodní hnojivo na jahody a drobné ovoce od Agro Natura.

Chutné a velké maliny

A protože chcete podpořit hlavně násadu plodů, hnojte maliníky v době, kdy se jim otevírají květy. Plodnost remontantních odrůd můžete podpořit i vícekrát během sezóny. Koncem léta ale přestaňte, ať vám nevyroste ohromná spousta slabých proutků.

… ” a co si z těch všech malin připravit dobrého ” …

Arašídovo-čokoládový rolovaný dort s malinami
Svislé pruhy arašídového piškotu promazané malinovým rozvarem a nugátovým máslovým krémem
Kouknout na recept
Arašídovo-čokoládový rolovaný dort s malinami
Keto palačinky
Opravdu tenké nízkosacharidové palačinky z vajec a kokosového mléka
Kouknout na recept
Keto palačinky
Čokoládová pěna
Intenzivně čokoládový, přesto ale sametově hebký a nadýchaný dezert
Kouknout na recept
Čokoládová pěna
Míchaná vajíčka na sladko
Netradiční úprava vajec k snídaní či svačině s ovocem
Kouknout na recept
Míchaná vajíčka na sladko

Pokud se Vám můj blog a zdejší recepty líbí, budu ráda, když mě podpoříte. Můžete mi poslat na účet menší či větší částku. Napadá-li Vás ale jiná možnost, jak mi pomoci chod blogu udržovat, neváhejte mě kontaktovat.

Sdílet: