Krmení kočky

Byli jsme dotázáni, jestli nechceme koťátko. Souhlasili jsme. Tak máme kočku. Tolik asi ve zkratce. Ke krmení kotěte a dospělé kočky se dočtete mnoho informací, někdy i protichůdných. Nenabízím proto žádný univerzální a jediný správný návod jak kočku krmit. K současnému způsobu krmení naší kočičky jsem dospěla v průběhu času (podobně jako v případě své vlastní stravy). A zdá se, že naší Mňoukalce vyhovuje.

Je to kočka venkovně domácí, nejradši by si chodila sem a tam, jak se jí zlíbí. Ale nemáme kočičí dvířka. S ohledem na zateplení domu se nám nepovedlo žádná vymyslet. Mňoukalka je proto závislá na tom, kdy ji dovnitř do domu pustíme my. Vypadá, že jí tím trochu štveme. Jenže nenadělá nic. Ale našla si svoje způsoby, jak na sebe zvenku upozornit.

Říká se, že volně v přírodě se kočky krmí mnohokrát za den. A podobně by měly být krmeny i doma, tedy s volným přístupem ke krmivu. Na druhou stranu jsou ale nejvíce aktivní za rozbřesku a za soumraku. Mám vypozorováno, že tohle jsou právě denní doby, kdy se naše Mňoukalka o žrádlo hlásí. Někdy zhltne vše najednou. Jindy misku zdolá třeba nadvakrát či natřikrát. A jsou dny, kdy toho celkově moc nesní. Nejspíš záleží, co a kolik si ten den ulovila venku.

Kotě na zahradě

Když jsme si Mňoukalku jako koťátko převzali, byla zvyklá na ne sice nejlevnější, ale ani na nijak extra kvalitní granule a konzervy. Já první týdny kupovala alespoň granule a konzervy založené na mase (i když to bylo dražší) a pak začala naší kočičce vařit. Vše jen s nízkým podílem neživočišných složek. A další změny v krmení kočky ještě následovaly. Proč?

… ” protože kočky domácí jsou výhradní masožravci, šelmy, lovci ” …

Přirozenou stravou koček jsou hlodavci, ptáci, malí králíci, obojživelníci, plazi a rybky. Jejich krmivo by mělo obsahovat okolo 20 procent bílkovin, což odpovídá právě masu. Kočky nejsou přizpůsobené k trávení zeleniny a obilnin. Jejich zuby a čelisti jsou stavěné na trhání potravy, ne k jejímu žvýkání. Jejich tlusté střevo je relativně krátké a nejsou dostatečně enzymaticky vybaveny pro trávení vlákniny a ani ostatních sacharidů. Dokonce ani nemají receptory pro sladkou chuť. Rostlinná vláknina proto není to pravé pro krmení kočky. Povede u ní spíš k zácpě a snížení vstřebávání živin. Pouze výjimečně žerou kočky malé množství trávy, pravděpodobně jako zdroj kyseliny listové, ta je ale obsažena i v syrových játrech, a jako pomoc k vyloučení parazitů či jiného problematického materiálu, ať už jeho vyzvracením či stolicí.

Velmi mnoho koček má pro svůj druh naprosto normální intoleranci laktózy. I když je mléko jakožto zdroj bílkovin láká, není to jejich přirozená strava. Většinou jim působí zažívací potíže, nejčastěji průjmy. Mívají problém i s trávením mléčné bílkoviny kaseinu. Kočičí mléko jej neobsahuje. Pamatujte si, pokud kočky vyhledávají kravíny, tak ne kvůli mléku, ale kvůli teplu a výskytu myší a podobné havěti.

Kočka zepředu

Jiná než masitá strava kočkám zkracuje život a vede ke zdravotním potížím. Nehezká srst či zanícené oči a nebo nižší odolnost vůči chorobám jsou ty nejmenší z nich. Závažnějšími následky nadbytku sacharidů a nedostatku pro kočky důležitých živin jsou problémy se zrakem, játry, ledvinami, srdcem, zubní kazy, obezita a cukrovka.

… ” ale ani granule z téměř čistého masa nejsou úplně v pořádku ” …

Kočky sice umějí efektivně využívat vodu, vystačí si i s jejím pouze ze syrového masa. To se ale netýká granulí, obvykle extrudovaných. Nevýhodou jakéhokoliv suchého krmiva je tak při nedostatečném pití vody (a jak chcete v tom to kočku kontrolovat a případně ji donutit) vysoké riziko problémů s močovým ústrojím. Rovněž se během postupu výroby extrudací zvyšuje glykemický index krmiva a klesá obsah některých živin, které jsou pak alespoň uměle doplněny. V tom lepším případě.

… ” granule ani konzervy kupovat nechci, co tedy kočce dávat ” …

Možnost nedostatku některých živin se týká i doma vařené stravy. Teplem a oxidací na vzduchu se ničí pro kočky naprosto nezbytná, neboli esenciální, aminokyselina taurin. Její nedostatek poškozuje zrak a srdce. Výhodu mají kočky chované venku, které nejsou tolik závislé na krmivu od lidí, taurin doplňují ze své kořisti. S ohledem na dostatek taurinu je ideální kočičí stravou syrové maso a to nejlépe ve větších kusech. Samozřejmě je třeba dbát na jeho zdravotní nezávadnost, nechcete svoji kočku ohrozit bakteriálními nákazami, průjmem či parazity. Nesežrané maso proto co nejdříve uložte do chladu a nabídněte ho později, nenechávejte ho mimo lednici několik hodin.

Spící kočka na křesle

Další pro kočky životně důležitou aminokyselinou je arginin. Je nutný pro přeměnu amoniaku na močovinu. Vhodnými zdroji argininu jsou maso či vajíčka. Jen kočky nekrmte pouze a nebo ve velkém množství vejci, chyběly by jim důležité živiny z masa. Kočkám také nedělá dobře syrový bílek, může u nich omezovat vstřebávání některých vitamínů. Dávejte jim proto jako občasný pamlsek nebo výjimečnou dávku krmiva buď celá vařená vejce a nebo samotné syrové žloutky. Zdravé kočky by měly být odolné vůči E. coli a salmonelám, zvážení rizika je na vás.

Maso, ryby, játra a případně jako doplněk i vejce jsou v kočičím žrádle potřebné i kvůli dalším přítomným sloučeninám. Lze jmenovat například vitamíny B12 a B3, hotový vitamín A (rostlinný betakaroten si na něj kočky přeměnit nedokážou), vitamín D3 (kočky si ho neumí vyrobit působením slunečního UVB záření na pokožku) a omega-6 mastnou kyselinu arachidonovou.

… ” jasně, maso, ale které druhy konkrétně ” …

Prý je důležité kočce prostřídávat více druhů masa, aby si na jeden z nich nenavykla a ostatní nezačala odmítat. Mohlo by pak dojít k deficitu některých živin. Maso by mělo obsahovat i šlachy, chrupavky či kůže. V malé míře jsou ke krmení kočky vhodné i drobné, avšak vždy zásadně syrové (tedy měkké, neštěpivé) kosti obalené dostatkem masa, například králičí a kuřecí žebra, kuřecí krky a křídla nebo menší rybky. Je možné zkrmovat i jakékoliv vnitřnosti, nicméně určitě nezapomínejte na játra. Těch by měla kočka dostat alespoň 70 gramů týdně.

Naše Mňoukalka sežere dvakrát denně okolo 50 gramů potravy (kvůli článku jsem to zvážila, jinak jí množství krmení chystám odhadem, od oka), jater tedy dostává zhruba jednu a půl porce týdně. Základ její stravy tvoří syrové kuřecí nebo krůtí stehenní maso, drůbeží srdíčka a žaludky, něco hovězího, občas odřezky z vepřového či divočiny, treska, kůže z lososa, králičí žebra, pro zpestření míchaná vajíčka a plus samozřejmě to, co si venku sama uloví. Většinu krmení mám pro Mňoukalku uloženou v mrazničce po jednotlivých porcích. Jakmile se číča přihlásí o žrádlo, obsah jedné krabičky či sáčku rychle rozmrazím a mírně ohřeju v mikrovlnné troubě tak, aby zůstal stále syrový. Jako pamlsek někdy dostává tyčinku ze sušeného masa z DM drogerie.

… ” jenže co když je kočka na granule a konzervy navyklá a jiné krmivo odmítá ” …

Pokud by vaše kočka nežrala několik dní, mohla by mít vážné zdravotní potíže. Mějte proto při změnách v krmení kočky trpělivost. Snáz se obvykle přeučují mladší jedinci. Pokud byla vaše šelmička dosud navyklá na granule a kusy syrového masa důsledně opovrhuje, můžete ji nejprve zvyknout na kvalitnější konzervy, doma vařenou stravu, poté na menší kousíčky syrového masa a až nakonec zkuste nabízet větší syrové kusy, které bude moci trhat. Každá, i drobná, změna k přirozenější stravě se počítá. Důležité je nezapomínat, že velkou roli hraje také teplota krmiva. Čerstvě zabití hlodavci mají teplotu těla okolo 38 stupňů, kočky proto mohou považovat studenější maso za staré a tedy zkažené a pro ně rizikové.

Pokud se Vám můj blog a zdejší recepty líbí, budu ráda, když mě podpoříte. Můžete mi poslat na účet menší či větší částku. Napadá-li Vás ale jiná možnost, jak mi pomoci chod blogu udržovat, neváhejte mě kontaktovat.

Sdílet: