Pěstování malin – kam a jaké zasadit

Také máte malin velikou spotřebu jako my? Já a hlavně děti je milujeme, takže zasazení maliníků bylo jednou ze zahradních priorit. Nebojte, pěstování malin není žádná raketová věda. Jen jedna rostlina je prostě málo, aby zbyly plody i na zamražení. Já vím, že se malinové keře postupně rozrostou. Ale vybrala jsem víc odrůd a slušná sklizeň začala alespoň dříve.

Maliníky můžete pořídit buď jednouplodící, nebo remontantní. Remontantní odrůdy označujeme také jako dvakrátplodící či stáleplodící. Maliny z nich můžete sklízet ve dvou vlnách, na loňských (jednoletých) prutech menší množství ne tak velkých plodů od června, plynule pak přejde v srpnu plodnost na letorosty. Z nich můžete sbírat nádherné maliny až do podzimu, mírně kyselejší dokonce i do prvních mrazíků.

Nicméně jednoleté výhony remontantních maliníků můžete seříznout u země také, čekejte zvětšení pozdně letní až podzimní sklizně. Ale my jsme na maliny pokaždé natěšení, raději si je užíváme celou sezónu. A pokud máte kromě remontantních i jednouplodící odrůdu, neoberete se u ní omylem řezem všech výhonů u země o jeden rok sklizně. U mladých rostlin ponechávejte maximálně 3 jednoleté výhony, čím silnější, tím lépe. Starší maliníky uživí i 6 až 8 prutů.

Malinoostružiníky a maliníky na jaře

Jednouplodící maliníky kvetou a vytvářejí plody pouze na jednoletých výhonech (vyrostlých předchozí rok), přibližně od června do července. Po ukončení sklizně odřezejte u země jen odplozené zdřevnatělé loňské pruty. Vybrané silné zdravé letorosty ponechejte do dalšího roku.

… ” které odrůdy jsem pořídila, to netuším ” …

Nezapsala jsem si názvy, vybírala jsem ale remontantní, velkoplodé a chorobám odolnější typy. Pravděpodobně jsem koupila odrůdy Autumn Bliss, Little Sweet Sister, asi i Polka, Himbo Top a Sugana. Ruku do ohně za to ale nedám. Nejspíš mám i jeden jednouplodící maliník, když tak to naše křoví pozoruju.

Z vlastní zkušenosti můžu doporučit eshopy Neleň pro zeleň (obvykle mají menší, ale zdravé a dobře se ujímající rostliny za příjemnou cenu) a Subtropické zahradnictví Kruh. Plánuju ještě Valentinu a žluté maliny. Nezapomínám ani na černou malinu, nicméně se jedná navzdory zažitému názvu o ostružiník, konkrétně ojíněný. A ty mají společně s malinoostružinami a klasickými ostružinami (ostružiníkem křovitým) trochu jiné nároky a způsob pěstování než maliníky.

… ” jdeme na pěstování malin, kam je umístit ” …

Maliníkům vyhovuje rovinka i svah. Potřebují ale hodně prostoru, a to i když jim postavíte oporu (treláž). Nicméně opora není nutná, pokud vám maliníkové pruty nebrání v průchodu okolo. U nás mají prostoru až až, takže křoviska nechávám volně. Na plodnost malin to nemá absolutně žádný vliv.

Upravený svah s rozrůstajícími se maliníky

Maliníky snesou téměř jakoukoliv zeminu, ideální je půda mírně kyselá. Ani náš hutný nazrzlý jíl jim nevadí. Avšak pro zdárné pěstování malin je třeba hlína na živiny bohatá, dopřejte jim proto při výsadbě a pak každý rok do jamky vedle rostliny (ve svahu nad rostlinu) dostatek organického hnojiva. Pokud nemáte vlastní kompost, zkvašené slepičince nebo hnůj, můžete je koupit a nebo zvolit třeba Přírodní hnojivo na jahody a drobné ovoce Agro Natura.

Pro dobré plození potřebují maliníky také co nejvíc slunečního svitu, i úpal jim bude vyhovovat. Mám to ověřeno, prospívají u nás na jihozápadním svahu v místě bez kousku stínu parádně.

A v neposlední řadě je nutné malinám zajistit dostatečnou vláhu. Ale zase to s vodou nepřežeňte, trvalé přemokření vede k uhnívání kořenů a odumření rostlin. A nezapomínejte, že se maliníky rozrůstají tím směrem, kde je vlhčeji. Uzpůsobte tomu směr zalévání.

… ” vhodné místo máme, teď jak maliníky správně zasadit ” …

Pořízené maliníky sázejte na podzim a nebo na jaře. Já u nás po řadě zkušeností preferuju jaro, rostliny se mi výrazně lépe ujímají, méně je na našem větrném jílovitém svahu ohrožují hlodavci, mráz a uhnití z přílišné vlhkosti. Sazenice přijdou stejně hluboko jako v původním substrátu, tedy s kořeny těsně pod povrchem. Horní část seřízněte přibližně na délku 30 centimetrů.

Neupravený svah s mladými pruty maliníků

Mladé rostliny raději zamulčujte. Můžete použít seno, slámu, štěpku, jutovou nebo kokosovou textílii, čerstvě posekanou trávu, záleží, co vám na vašem pozemku osvědčilo nejlépe. Rozrostlé maliníky už si hlínu pod sebou před vysycháním chrání samy. Živý mulč, například lesní a měsíční jahodníky, řebříčky či denivky, umístěte jen k okrajům malinového záhonu, kde je dostatek slunečního světla.

Maliníky už jsou nějaký čas zdárně v zemi, zelenají se a čile rostou. Tím péče o ně ale nekončí. Příště vám napíšu 3 jednoduché kroky, které vás dovedou ke sklizni velikých, šťavnatých a chutných malin.

Pokud se Vám můj blog a zdejší recepty líbí, budu ráda, když mě podpoříte. Můžete mi poslat na účet menší či větší částku. Napadá-li Vás ale jiná možnost, jak mi pomoci chod blogu udržovat, neváhejte mě kontaktovat.

Sdílet: