Šťouchané brambory s pórkem a kapustou tak trochu po irsku
Chytila mě irská inspirace, autentický colcannon z toho ale nevznikl. Shodou okolností měli ve farmářském obchodě šmalc neboli kuřecí sádlo a také moučné brambory, kapustu a pórek. Přistupovala jsem k tomu s trochou nedůvěry, ale výsledek mě příjemně překvapil. Brambory šťouchané s pórkem a kapustou jsou výborná a poměrně zdravá příloha nebo i samostatné jídlo z lokálních českých surovin. Můžete k nim podávat ztracená vejce, uzenou nebo pečenou bílou rybu i třeba kvalitní klobásu.
Suroviny
- 750 g moučnatých brambor
- 1 malá kapusta
- 1 pórek
- 150 ml ovesného „mléka“
- 50 g kuřecího sádla
- čerstvě mletý pepř
- sůl
Postup
Brambory ve slupce omyjte pomocí kartáčku a dejte je vařit. Jakmile budou téměř uvařené, začněte připravovat kapustu a pórek. Kapustu umyjte, zbavte ji zvladlých a poškozených listů a ostatní listy nakrájejte na proužky. Ve velkém hrnci dejte vařit osolenou vodu.
Pórek umyjte, odřízněte z něj a vyhoďte zvadlé a poškozené části listů a kořínky a nahrubo ho nakrájejte. Do menšího kastrolku dejte ovesné „mléko“, kuřecí sádlo, sůl a pokrájený pórek.
Do velkého hrnce s vroucí osolenou vodou vhoďte pokrájenou kapustu, uvařte ji doměkka a pak sceďte. Uvařte také pórek v ovesném „mléce“ a kuřecím sádle. Uvařené brambory oloupejte.
Brambory nahrubo rozšťouchejte, přidejde uvařený pórek s ovesným „mlékem“ a kuřecím sádlem a ještě rozšťouchejte. Nakonec vmíchejte uvařenou kapustu, dochuťte solí a pepřem a ihned podávejte.