Vyvýšené záhony – první zkušenosti s pěstováním zeleniny

V loňském roce, 2019, jsme společně s mým mužem stihli postavit dva vyvýšené záhony a vyhloubit hrubý základ třetího. Se setím a sázením rostlinek jsem začala poměrně pozdě a několik věcí jsem špatně odhadla, takže moje první zkušenosti s pěstováním nejsou úplně pozitivní. Ale něco se urodilo. A kde se nezadařilo, tam to beru jako poučení do dalšího roku.

Prvním postřehem je, že vybudování vyvýšených záhonů byl v podmínkách našeho svahu opravdu dobrý nápad. Z chudé jílovité zeminy jsem vybrala větší kameny. Odlehčila jsem ji pískem, trochu odkyselila popelem ze dřeva a především ji důkladně provrstvila organickým materiálem, jak zeleným, tak i koupeným granulovaným hnojem a vlastním kompostem. To společně s hutnou původní zeminou na dnech záhonů a nejspíš i hustým pokryvem rostlinstva pomáhá vodu v záhonech zadržovat. Takže, ač na náš pozemek v létě pralo celé dny slunce, záhony nám vysychaly méně než okolní plocha. K zalévání používáme směs vody odtékající z domovní čistírny odpadních vod a dešťové vody zachycené ze střechy domu, žádné plýtvání.

… ” náš první vyvýšený záhon ” …

Tento záhon se, ze všech zatím plánovaných záhonků, nalézá ve svahu nejvýš. Ohrazený tvárnicemi je jen na jednom bočním a na spodním okraji. Druhý z boků je tvořen kopečkem, v němž jsou umístěny nádrže na vyčištěnou vodu a dešťovku. Na horní straně záhonu jsem vytvořila menší zasakovací průleh, neboli svejl či swale, vyplněný hrubým štěrkem. Záhon je poměrně široký, s dvěma cestičkami po délce. Jeho hlavním účelem je totiž pěstování chřestu.

Vyvýšený záhon s nedávno zasazeným chřestem a dalším rostlinami

Zasadila jsem odrůdy Backlim a Gijnlim z Jahodárny Brozany nad Ohří, Avalim a Darlise ze Subtropického zahradnictví Kruh a několik divokých rostlin, které jsem na našem svahu nalezla. Chytily se všechny. Při sázení jsem ke kořenům chřestu přisypala mykorhizní houby. Přeci jen je chřest mnohaletá rostlina, chtěla jsem si jeho prospívání pojistit. A proč čekat, kdy a jestli vůbec se k nám tyto prospěšné půdní organizmy nastěhují a usadí se.

Vyvýšený záhon s dočasným plůtkem proti srnkám

Mykorhizní houby by měly pomáhat k dobré struktuře zeminy, zadržovat v ní vláhu a zvyšovat dostupnost minerálních látek pro rostliny. Nicméně na úrodu chřestu si ještě budeme muset počkat. Takže větší zkušenosti s jeho pěstováním a sklizní budu moci napsat možná letos, spíš příští rok.

… ” ale na fotce není jen chřest ” …

Na prázdné plochy mezi chřesty jsem, i když už byl úplný konec května, nasázela keříčková a divoká rajčata z Permasemínek a aksamitníky (afrikány). Na hlíny ve svahu přišly okurky nakládačky a spodní kořínkové části z kupovaných jarních cibulek. Také jsem nasela bazalku, lichořeřišnici, saláty a při okrajích hrášek. No, megaloman, co chce do jednoho záhonu nacpat skoro vše.

Životu se ve vyvýšeném záhonu daří

Saláty, i když letní odrůdy, nevzešly vůbec. Pravděpodobně bylo na jejich klíčení už příliš prudké sluníčko. Poučena pro příště. Okurky se nějaké urodily, ale také na ně už bylo horko. Hrášek jsem musela chránit proti srnám sítí. Naštěstí stačil i nízký plůtek, do relativně úzkého prostoru záhonu se jim skákat nechtělo. Nějaké lusky jsme tedy navzdory pozdnímu setí sklidili.

Měsíčky, afrikány a lichořeřišnice v zeleninovém vyvýšeném záhonu

Ale rajčatům, aksamitníkům, měsíčkům, lichořeřišnici a bazalce počasí svědčilo. Vyrostla z toho docela slušná džungle. Předchozí dva roky mi lichořeřišnici požral hmyz, ve směsné kultuře ale odolala. Nakonec byla bujná a dokonce i kvetla. Zkušenosti s pěstováním rajčat byly veskrze kladné, jen odrůda Latah nám nechutnala. Ano, rajčata jsem zasela a pak ven vysadila pozdě. Částečně to ale dohnala, plíseň nechytila a plodila až do prvních mrazíků. Příště se s načasováním polepším.

… ” a o kousek níž druhý vyvýšený záhon ” …

Další ze záhonů byl hotový až koncem léta, no, tedy spíš na podzim. Jeho osetí bylo proto i zkouškou, jak u nás bude přelom podzimu a zimy probíhat v porovnání s okolím. V jednom mám teď jasno. Jak se u nás na svahu na jaře oteplí dřív než uprostřed obce, tak ale i na podzim proběhnou přízemní mrazíky prvně tady. Možná se ale některá ze semínek červené řepy a mrkví proberou ještě na jaře. A nebo ne. Uvidíme.

Oba vyvýšené záhony na podzim

Z pozdního výsevu ale vzešly ředkvičky, několik baby salátů a hlavně ředkve China Rose. Některé měly povrch barvy ředkviček, jiné světle růžový a některá zas byly skoro celé bílé. Většinu jsem jich vytrhat nestihla. Nicméně se ukázaly jako rostliny velmi odolné vůči chladu. Vlivem krátkého přízemního mrazíku svěsily listy a při ještě nižší teplotě jim vnější listy odumřely. Ale jak se oteplilo, nové vyrašily. V záhonu ředkve zůstaly doteď, až několikadenní mrazy je zahubily. A tak posloužily jako zelené hnojení a zimní mulč.

Pokud se Vám můj blog a zdejší recepty líbí, budu ráda, když mě podpoříte. Můžete mi poslat na účet menší či větší částku. Napadá-li Vás ale jiná možnost, jak mi pomoci chod blogu udržovat, neváhejte mě kontaktovat.

Sdílet: